در حال بارگیری...
27 فوریه

تاثیر سرعت سایت در سئو

در این مقاله داریم تاثیر سرعت سایت در سئو را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین عوامل موثر در آن را بررسی کنیم.

در بحث استانداردهای سئو، بیش از 200 فاکتور مهم وجود دارد که هرکدام از این فاکتورها میتواند تاثیر مثبت بر روی سئو سایت شما داشته باشد. که البته اگر بدرستی پیاده سازی نشوند، میتواند بی تاثیر و یا دارای تاثیر منفی باشد. که این موضوع میتواند تاثیر بدی در رتبه سایت شما داشته باشد.

در میان این فاکتورها، تعدادی از فاکتورها وجود دارند که میتوان گفت نسبت به فاکتورهای دیگر دارای تاثیر بیشتری هستند و یا به بیانی دیگر گوگل اهمیت بیشتری برای آنها قائل است.

یکی از فاکتورهای مهم، فاکتور سرعت بالا آمدن سایت ( Loading ) میباشد.

اهمیت سرعت سایت :

همانطور که میدانید هدف گوگل نمایش سایت های با کیفیت و دارای مطالب مفید به کاربران میباشد. سرعت بالا آمدن سایت یکی از عواملی است که میتواند موجب رضایت کاربر از بازدید سایت شود و یا برعکس میتواند موجب نارضایتی آن شود. و بطور کلی میزان رضایت کاربران از عملکرد گوگل را نشان میدهد.

در این مقاله قصد داریم تعدادی از فاکتورهای مهم در سرعت سایت را بررسی کنیم :

هاستینگ :

بسیاری از طراحان وب سایت ها برای استفاده از خدمات هاستینگ به سراغ شرکت هایی میروند که خدمات ضعیفی دارند. به عنوان مثال این شرکت ها از یک هاست اختصاصی برای سرویس دادن به تعداد خیلی سایت استفاده میکنند که این موضوع باعث کاهش سهم هر سایت از منابع اون سرور میشود. در نتیجه تاثیر مستقیمی در سرعت شما دارد. برای سایت هایی که قرار است فقط در داخل ایران سرویس دهی داشته باشند بهتر است از هاست های داخل ایران استفاده کنید. چرا که کاربران ایرانی با سرعت بیشتری به سایت دسترسی خواهند داشت.

فشرده سازی فایل های ( HTML , CSS , JavaScript ) :

فشرده سازی این فایل ها یا اصطلاحا  ( Minify ) کردن این فایل ها به این معنی میباشد که به عنوان مثال یک فایل CSS مانند تصویر زیر، بین خطوط و کدهای دستوری فواصلی وجود دارد، که با Minify کردن و یا فشرده سازی میتوان این فواصل رو از بین برد. در نتیجه سرعت مرورگرها برای خواندن این دستورها بیشتر میشود.

افزونه هایی وجود دارند که در وردپرس میتوانند عمل فشرده سازی را برای سایت انجام دهند. افزونه های مانند ( Hummingbird , WP Rocket ,… ).

البته این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است سایت شما قابلیت فشرده سازی را نداشته باشد و با فشرده سازی فایل CSS، ظاهر سایت شما بهم ریخته شود. در این حالت باید از روش های دیگری برای فشرده سازی استفاده کنید.

سرعت سایت
سرعت سایت

یکپارچه کردن فایل های ( CSS , JavaScript ) :

یکپارچه سازی ( Combine ) کردن این فایلها به این معنی است که به عنوان مثال اگر سایت شما دارای 3 فایل JavaScript باشد، میتوانید آنها را تبدیل به یک فایل کنید. طبیعتا سرعت خواندن یک فایل توسط مرورگر بیشتر از خواندن 3 فایل میباشد.افزونه هایی مانند ( Hummingbird , WP Rocket ,… ) در وردپرس وجود دارند که میتوانند این کار رو برای شما انجام دهند.

Combine
Combine

استفاده از سیستم کش :

با استفاده از سیستم، زمانی که کاربر درخواستی را به سرور سایت شما ارسال میکند، اگر جواب آن درخواست در سیستم کش موجود باشد به سرعت در اختیار کاربر قرار میگیرد. و این بطور چشم گیری در سرعت پاسخ دهی به درخواست های کاربران تاثیر دارد.

Cash System
Cash System

فعالسازی GZip :

با فعالسازی این سیستم، حجم فایل های سایت شما بسیار کمتر میشود و در نتیجه سرعت Load سایت بسیار بیشتر میشود.

کاهش حجم تصاویر :

اگر برای محصولات سایتتان و یا برای محتوای سایت از تصاویر استفاده کردید، باید حجم تصایر را در حد ممکن کاهش دهید تا سرعت بالا آمدن سایت شما بیشتر شود. برای این کار میتوانید قبل از آپلود کردن تصاویر در این سایت حجم آن ها را کم کنید. و یا با استفاده از افزونه Smush، حجم آنها را کم کنید.

GZip
GZip

فعالسازی Lazy Load :

با فعالسازی این مورد، بعد از Load شدن کامل سایت شما، عکس ها و تصاویر Load میشوند که این امر میتواند تاثیر زیادی در سرعت سایت شما داشته باشد. افزونه WP Rocket قابلیت فعالسازی اسن مورد را دارد.

نتیجه گیری :

سرعت سایت برای دسترسی سریعتر کاربران به سایت شما بسیار اهمیت دارد. به خصوص از دیدگاه گوگل فاکتور بسیار مهم و کاربردی میباشد. مواردی که در این مقاله بررسی شد تعدادی از عوامل مهم در سرعت میباشد. شما میتوانید با استفاده از این موارد سرعت سایت خود را بالا ببرید و امتیاز خوبی در سئو کسب کنید

دیدگاه خود را بنویسید

*

code