در حال بارگیری...
Dwell Time
28 ژانویه

Dwell Time چیست و تاثیر آن بر سئو

تعریف Dwell Time

زمانی که کاربران در موتورهای جستجو، یک کلمه کلیدی را جستجو میکنند موتور جستجو تعدادی سایت مرتبط با آن کلمه را به کاربر نمایش میدهد. کاربر روی یک سایت کلیک کرده و وارد سایت میشود. مدت زمانی که کاربر وارد سایت مورد نظر میشود تا زمانی که از سایت خارج شده و مجددا کلمه کلیدی قبلی را جستجو کند را Dwell Time میگویند.

تصور کنید با جستجوی کلمه ” خدمات شبکه ” وارد سایت شرکت ایده نگاه شده اید. تنها چند ثانیه پس از ورود به سایت از آن خارج می شوید که این به معنای این است که این سایت مطالب مفید و مرتبط ندارد. قطعا با این اتفاق گوگل یک امتیاز منفی برای سایت ما در نظر میگیرد. چرا که گوگل همواره بدنبال رضایت کاربران میباشد. و به همین دلیل سعی دارد در نتایج جستجو سایتهای دارای محتوای با کیفیت را نمایش دهد.

گوگل همواره سعی دارد سایت های با کیفیت را در رتبه های اول نتایج جستجو نمایش دهد. البته تاثیر Dwell Time در افزایش یا کاهش رتبه سایت هنوز توسط گوگل بطور رسمی تایید نشده است. بسیاری از متخصصین سئو بر این باورند که این عامل در افزایش رتبه سایت تاثیر بسزایی دارد.

ابزارهای اندازه گیری پارامترهای مختلف

بسیاری از کاربران عقیده دارند که اگر با تایپ آدرس سایت بصورت مستقیم وارد وبسایت شوند. در افزایش Dwell Time تاثیر داشته و میتوانند رتبه بهتری را دریافت کنند. متاسفانه باید بگم که این باور کاملا اشتباه است. چرا که موتورهای جستجو مثل گوگل ابزاری برای اندازه گیری Dwell Time ندارند که بتواند زمان حضور کاربر در سایت را در هر شرایطی اندازه بگیرند. فقط در صورتی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شوید، مدت زمان حضور کاربر اندازه گیری میشود.

بطور مثال گوگل از طریق گوگل آنالیتیکس میتواند پارامترهایی مانند مدت زمان حضور کاربر در سایت ، میزان بازدید کاربر از صفحات مختلف سایت، نرخ پرش و خروج کاربر از سایت و… را اندازه گیری کند. ابزارهای دیگری مانند الکسا نیز وجود دارد که میتواند آمار و ارقامی مختلفی را از سایت نمایش دهند. ولی از آنجایی که الکسا در رتبه سایت تاثیری ندارد، نگران آمار و ارقام نباشید.

تاثیر گوگل آنالیتیکس در رتبه گوگل

بسیار ار کاربران عقیده دارند که بدلیل اینکه گوگل مالک گوگل آنالیتیکس میباشد، این ابزار در رتبه سایت تاثیر دارد. ولی متاسفانه باید بگم که این هم یکی دیگر از باورهای استباه کاربران میباشد.

نتیجه گیری

هنوز هم تاثیر فاکتور زمان حضور کاربر در سایت، در رتبه گوگل بصورت رسمی تایید نشده است. با این وجود متخصصینی هستند که براین باورند این عامل  کی از عوامل مهم در افزایش رتبه سایت میباشد و تاثیر بسزایی در رتبه گوگل دارد. شما هم اگر تجربه ای در زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

*

code