در حال بارگیری...
پروتکل TCP و UDP
04 فوریه

معرفی پروتکل TCP و UDP

معرفی TCP

در این مقاله قصد داریم به معرفی پروتکل بپردازیم. با استفاده از این پروتکلدر شبکه میتوانیم ارتباطی اتصال گرا داشته باشیم. به این معنا که فرستنده قبل از فرستادن داده یک ارتباط به گیرنده برقرار میکند. بعد از برقراری ارتباط و حصول اطمینان از در دسترس بودن گیرنده، فرستنده اقدام به فرستادن داده میکند. در نتیجه بین فرستنده و گیرنده یک زوج جریان داده برقرار میگردد و برای هرکدام یک مکانیزم محدود کننده بکار گرفته میشود. همچنین این پروتکل ( TCP ) دارای مکانیزم کنترل ازدحام ( Congestion-Control ) میباشد.

ویژگی های TCP

 • تحویل جریان داده : این پروتکل در میان لایه های کاربرد و شبکه قرار دارد. لایه کاربرد در یک جریان داده 8 بیتی، داده را به سمت TCP ارسال میکند. از این مرحله به بعد TCP وظیفه مدیریت و نحوه ارسال اطلاعات را برعهده دارد. به همین دلیل به این پروتکل سرویس byte Stream Delivery هم گفته میشود.
 • وابسته با اتصال : این پروتکل قبل از ارسال اطلاعات با گیرنده یک اتصال برقرار میکند و بعد از حصول اطمینان از در دسترس بودن گیرنده، اقدام به ارسال اطلاعات میکند.
 • اطمینان در ارسال : روشهای زیر به این پروتکل قابلیت اطمینان در ارسال اطلاعات را میدهد :
 1. تشخیص داده تکراری
 2. فصل بندی اطلاعات
 3. ارسال مجدد
 4. استفاده از checksum
 5. استفاده از زمان سنج ها

روشهای ارسال اطلاعات در TCP

 1. تشخیص داده تکراری : در شبکه هایی که مسیریابی در آن براساس بسته اطلاعاتی میباشد، امکان ارسال داده های تکراری وجود دارد. ولی پروتکل TCP با نگهداشتن چند شاخص از هر بسته اطلاعاتی، میتواند تشخیص دهد که بسته های دریافتی جدید، تکراری هستند یا خیر!
 2. فصل بندی اطلاعات ( Sequencing ) : این پروتکل میتواند با فصل بندی و علامت گذاری هر بسته اطلاعاتی، به گیرنده کمک کند که هر بسته دریافتی را بتواند در جای خود قرار دهد و در نهایت در کنار هم قرار دهد.
 3. ارسال مجدد : بمنظور حصول اطمینان از رسیدن کامل بسته های اطلاعتی، گیرنده بعد از دریافت کامل اطلاعات یک پیغام acknowledgement به فرستنده ارسال میکند. اگر در مدت زمان مشخص این پیغام توسط فرستنده دریافت نشد، درخواست ارسال مجدد صادر میشود.
 4. استفاده از checksum : پروتکل TCP برای تشخیص خطا در بسته های ارسالی از روش chekhsum استفاده میکند.
 5. استفاده از زمان سنج ها : فرستنده در زمانی مشخص منتظر دریافت پیغام تصدیدق دریافت میماند. و اگر در این زمان این پیغام دریافت نشد، مجددا اقدام به ارسال اطلاعات میکند.

 پروتکل UDP

برخلاف پروتکل TCP، این پروتکل غیر اتصال گرا میباشد. این پروتکل توسط RFC 768 و در لایه انتقال تعریف گردیده است. از نظر سرعت UDP سریعتر از TCP میباشداما دارای قابلیت تصدیق اطلاعات نمیباشد. در برنامه های حساس به زمان و یا در موارد نیاز به انتقال سریع اطلاعات بدون نیاز به سطح بالایی از اطمینان، میتوان از UDP استفاده کرد. همچنین UDP قابلیت کار با آدرس های Broadcast و Multicast را نیز دارد که همین امر موجب استفاده از این پروتکل در برنامه های نظیر ویدیوهای تحت شبکه شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

*

code